Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate

Lila Blog 2025-03-21

Sve informacije o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - postupak, prednosti, cene i mogućnosti lečenja. Pročitajte detaljnu analizu ove revolucionarne metode.

Matične ćelije iz pupčane vrpce - celokupna istina

U poslednje vreme sve češće se govori o matičnim ćelijama i njihovoj ulozi u savremenoj medicini. Mnogi budući roditelji razmišljaju o čuvanju ovih ćelija, posebno u porodicama gde postoje određena oboljenja. Ali šta su zapravo matične ćelije i da li zaista vrede uloženog novca?

Šta su matične ćelije?

Matične ćelije su osnovne gradivne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija u telu. Naučna istraživanja su dokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva.

Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u sve vrste ćelija - od ćelija srčanog mišića do crvenih krvnih zrnaca. Kod odraslih osoba, matične ćelije se nalaze u mnogim vrstama tkiva, sa najvećom koncentracijom u koštanoj srži i krvi.

Zašto čuvati matične ćelije novorođenčeta?

Naučnici su otkrili da se veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Postupak njihovog uzimanja je bezbolan i ne predstavlja rizik ni za majku ni za dete.

Prednost ovih ćelija je u njihovoj mladosti i potencijalu. Sa godinama, matične ćelije u našem telu gube svoju vitalnost, dok one sačuvane iz pupčane vrpce ostaju "sveže" i spremne za potencijalnu upotrebu decenijama kasnije.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Trenutno je poznato da se uz pomoć matičnih ćelija može lečiti više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Razne vrste leukemija
  • Urođene poremećaje krvi
  • Poremećaje imuniteta
  • Metaboličke poremećaje
  • Neke vrste malignih oboljenja

Postupak prikupljanja matičnih ćelija

Proces uzimanja matičnih ćelija je jednostavan i bezbedan:

  1. Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce
  2. Krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce koji je vezan za placentu
  3. Postupak traje manje od minuta
  4. Krv se pakuje u specijalnu kesicu i šalje u laboratoriju

U laboratoriji se vrše analize na prisustvo virusa i infekcija, a zatim se ćelije zamrzavaju na temperaturi od -196°C u tečnom azotu. Ovako sačuvane, matične ćelije mogu ostati životno sposobne decenijama.

Autologno vs alogeno lečenje

Postoje dve osnovne vrste terapije matičnim ćelijama:

Autologno lečenje - kada se koriste sopstvene ćelije pacijenta. Ovo ima prednost jer ne postoji rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Alogeno lečenje - kada se koriste ćelije drugog, kompatibilnog davaoca. U ovom slučaju postoji rizik od imunološkog odbacivanja.

Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?

Cene variraju u zavisnosti od zemlje i banke matičnih ćelija. U Evropi se kreću od 1500 do 2500 evra za period od 20 godina čuvanja. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu produžiti čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu koja obično ne prelazi 40 evra godišnje.

Da li matične ćelije imaju rok trajanja?

Iako se ugovori obično potpisuju na 20 godina, matične ćelije mogu biti sačuvane i duže. Nakon isteka ugovornog perioda, dete čije su ćelije sačuvane može odlučiti da li želi da nastavi čuvanje ili će ćelije pokloniti banci.

Ko može koristiti sačuvane matične ćelije?

Istraživanja pokazuju da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu imati koristi od matičnih ćelija novorođenčeta. Ovo uključuje i roditelje, braću i sestre, kao i buduću decu.

Da li postoje ograničenja?

U nekim slučajevima, količina prikupljene krvi može biti nedovoljna, posebno kod porođaja carskim rezom ili kod blizanaca. Takođe, postoje određeni medicinski uslovi koji mogu onemogućiti čuvanje matičnih ćelija.

Banke matičnih ćelija u regionu

Trenutno u Srbiji ne postoji banka matičnih ćelija, ali se očekuje njihovo otvaranje u bliskoj budućnosti. U Hrvatskoj i Švajcarskoj već postoje ovakve institucije, sa različitim cenovnim politikama i uslovima.

Da li vredi uložiti u čuvanje matičnih ćelija?

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lična i zavisi od mnogih faktora - porodične istorije bolesti, finansijskih mogućnosti i ličnih uverenja. Za porodice sa istorijom određenih bolesti, ovo može biti dragoceno osiguranje za budućnost. Sa druge strane, za porodice bez poznatih rizika, korist može biti manje očigledna.

Konačno, važno je naglasiti da medicina u oblasti matičnih ćelija napreduje velikom brzinom, tako da se broj bolesti koje se mogu lečiti ovim metodom kontinuirano povećava.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.